Okul

Kümes Hayvancılığı Nedir

Ülkemizde yoğun şekilde yapılan tavukçuluk, hindicilik, kaz, ördek, deve kuşu gibi küçük kanatlı hayvancılığının yetiştiriciliğine kümes hayvancılığı denir. Kümes hayvancılığı küçük ve kanatlı hayvanları kapsamaktadır.

Hayvancılık sektörünün gelişmesi ile teknolojik olarakta gelişmeler sağlanmıştır. Hayvansal olarak protein ihtiyacının karşılanması için hızla gelişen kümes hayvancılığından yararlanılmıştır. Üretimi kolay ve hızlı olması insanların az maliyetle ulaşmasından dolayı önemli hayvansal gıdalar arasına girmektedir. Kümes hayvancılığı aynı zamanda tavuklarda yumurtalarından yararlanılarak yapılmaktadır.

Kanatlı hayvanlarının üretimine verilen adlardandır. Kanatlı et üreticiliğinin sağlanması için günümüzde pazar alanında önemli paya sahiptir. Ülkemizde 1990 yıllarında artan tüketim doğrultusunda gelişen sektörler hızla büyüyerek şirketleşme yolunda hareketlilik sağlamıştır. Damızlık, kuluçka, yem üretimi, kesimhane ve pazarlama dallarından oluşmaktadır. Kümes hayvancılığı çeşitli olarak gelişmeler göstermektedir.

Büyük kenetlerde çevresel olarak yakın noktalarda et ve yumurta ihtiyacının karşılanması adına yapılmaktadır. Genellikle kent yakınlarında görülür. Hızla gelişen kentlerin ihtiyaçlarına yönelik yakın noktalarda çeşitli çiftlikler kurularak kümes hayvancılığı sağlanmaktadır. Ülkemizde coğrafi olarak en çok nüfusa Marmara bölgesi sahip olmasıyla ihtiyaca yönelikte en çok kümes hayvancılığı bu noktada yapılır. En çok yetiştirilen tavuktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu