Okul

Kurallara Neden Uymak Gerekir

Yazılı ve yazısız olmak üzere kurallar ikiye ayrılır. Yazılı kurallar kanunlardan oluşur. Yazısız kurallar toplumun kendi kendine koydukları kurallardır. Bunlar ahlak kuralları olarak örneklendirilebilir.

Toplumsal olarak düzeni sağlayan kurallar herkes için ortaktır. Kurallar insanların birbirine saygı duymalarını sağlar. Kimse kimsenin özel hayatına müdahale etmeden yaşamına devam eder. Bazı insanlar zorbalıkla bir şeyleri elde etmek ister buna karşı yazılı kurallar vardır. Kanunlara uyulmadığı takdirde cezalarla karşılaşırlar. Ahlak kurallarına uymayan kişiler toplum tarafından cezalandırılır. Ortak yaşam alanlarında insanların birbirlerine saygı duymaları gerekmektedir. İnsanlar birbirlerine saygı göstermesi ve daha yaşanabilir toplum için uymak gerekir. İnsanların haklarının korunması ve düzen içerisinde yaşamak için gereklidir.

Düzen içerisinde yaşamımıza devam etmek için kuralları benimseriz. İnsanların saygı duyduğu birbirini sevdiği toplumların temelinde herkesin kuralları uyması vardır. Kuralları benimsemek sayesinde suç oranı azalır insanlar çok daha rahat yaşam sürdürürler. Herkesin ortak değeri olan kurallar düzenleyici olmasıyla yaşamımızı kolaylaştırır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu