Okul

Kuranın İnsanı İyiye ve Güzele Yönlendirmesinin Amacı Nedir

İslam dinini ilahi kitabı olan Kur’an-ı Kerim Allah’ın emir ve yasaklarını içermektedir. Yüce yaratıcımızın bizden istedikleri yazar. Allah iyi ve güzel olan her şeyi bizden istemiştir. Dine inanan kişiler iyiye ve güzele yönelmesi gerekmektedir.

İslam dini doğruluk, dürüstlük, hoşgörünün olduğu dindir. Allah insanları iyiye ve güzele yönlendirmiştir. Dünya hayatının fani olduğunu gerçek hayatın ahiretten sonra başladığını belirtmiştir. Müslümanlara ve diğer tüm herkese çalışkan, cömert ve iyi olmayı emretmiştir. Kötülükten uzak durarak insanlara yardımcı olmamız gerekir. Allah hayır işlemeyi ve hayırlara vesile olmamızı ister. Gönül kapımızı ne kadar açarsak, ihtiyacı olan kişilere yardım edersek sorunlarını aşmalarına yardımcı oluruz. İyilik yapmanın yolu sevdiklerimize destek olmaktan geçer. Allah’ın yarattığı her şeyi herkesi sevmeliyiz.

Kur’an davranışlarımızı dizginler doğruyu gösterir. Mesela sevgi ve saygı duyguları insanları birbirine yaklaştırır. Herkese karşı sevgi ile yaklaşarak saygı göstermemiz gerektiğidir. Yardımsever olursak eğer toplum içinde değer görürüz. Başkasının canına, malına, namusuna laf söylememeliyiz. İnsanlara hoşgörü ile yaklaşarak öğütler verip doğru yolu göstermeliyiz. Kuran insanı iyiye ve güzel yönlendirir, Allah’ın böyle buyurmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu