Sorular Cevaplar

Samuel Morse Neyi İcat Etti

Samuel Morse, 27 Nisan 1791 yılında doğan mucit, ressamdır. Yaşamını portre ve tarih sahnesi resmi çizerek geçirmekteydi. Eğitim döneminde elektromanyetik dersi almıştır. Elektrik ile ilgili konferanslara katılmıştır. Elektrikli telgraf üzerinde çalışmalara başladı. Bir süre geçimini resim yaparak sağlamıştır. Elektrikli telgraf icat ettikten sonra geliştirmek istemiştir ancak kimse çalışmalarına destek olmamıştır. Birçok devlet ile görüşmesinden sonra tek olumlu cevap Osmanlı Devleti’nden gelmiştir. Elektrikli telgrafta kullanılan mors alfabesi birçok yerde de kullanılmaktadır.

Ressamlık mesleğine aşık olduğundan güzel sanatlara da ilgisi vardı. Mermer parçasını 3 boyutlu olarak yontabilen mermer makinesini icat etti. Buna benzer buluşun daha önceden keşfedilmiş olmasından dolayı patent başvurusu kabul edilmedi.

Elektrikli telgrafı icat ederek patentini almıştır. Elektrikli telgraflarda bobin kullanılıyordu, çevrilmesiyle kısa ve uzun izler bırakmaktaydı. Böylelikle mors alfabesi de icat edilmiştir. Kol uzun çekilmesiyle uzun iz, kısa çekilmesiyle kısa iz bırakıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu