Dini Bilgiler

Kurban Bayramında Adak Kesilir mi?

Kurban bayramına az zaman kalması ile kafadaki sorulara cevap aranıyor. Kurban bayramında insanlar ibadetlerini yerine getirmek için kurban keserler. Bunlar dağıtılarak Allah rızası kazanılması hedeflenir. Suallerden birisi kurban bayramında adanmış olan adağın kesilip kesilmeyeceğidir.

Adak şartlı olarak adandıysa şartın gerçekleştiği ilk gün yapılması, şartsız adandıysa eğer niyet edilmiş olan zaman içinde yapılmalıdır. Kurban bayramına denk geliyorsa eğer isteyenler o şekilde kesebilirler.

Adak adayan birisi kurban bayramına denk getirerek adağını kurban niyetine kesebilir. Adakta bulunan kişinin kurban bayramında keseceğine dair bir şey söylemediğinden dolayı kurban bayramı vaktinde kesebilir. Adağın kurban bayramında kesmesi, bayram vakti kurban kesmiş varsayılacaktır. Kurban bayramında kesilmeye adandıysa eğer kesilerek hepsi fakür fukaraya dağıtılır.

Zamanı geldiği zaman kişiler ibadetlerini doğru şekilde yerine getirmeleri gerekli olur. Kurban bayramında adaklar normal adak kesilmiş bir şekilde dağılarak insanlara verilir. Adak adayan kişinin ailesi de kendisi de adaktan yemez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu