Dini Bilgiler

Kurban Eti Nasıl Dağıtılır

Kurban Eti Nasıl Dağıtılmalı

Kurban bayramına sayılı günler kaldı. Kurbanlar kesilecek ve dağıtımlar yapılacaktır. Kurban etini nasıl adil şekilde ve kimlere vereceğiniz konusunda bilgilendirme yapmış olacağız. Okuyucularımız hakkında kurbanlığın dağıtımı önemli olup fakirlere verilmesi gerektiğini hepimiz bilmekteyiz. Bayramda evine et girmeyen olmamalı onlara vererek hayır dualarını alıp herkesin karnının doyurmasını sağlayabiliriz.

Kuran-ı Kerim’de Hac suresinin 28. ayetinde şöyle ifade buyurulmuştur: ”Siz de onların (kesilen kurbanların) etinden hem kendiniz yeyin, hem de yoksula ve fakire yedirin.” Hz. Peygamber Efendimiz kurban sahibinin kendi etinin de yemesinin tavsiye etmiştir.

Et fakir ve zengin olan herkese verilebilir ama bilinmesi gereken muhtaç olanlara vermenizdir.

Kurban etinin dağıtımı yapacak olanlar ise kestikleri kurban veya ortak girdiklerinde etin 1/3 evde, 1/3 fakirlere, 1/3 akrabalara verilebilir. Evinizde fazla et tutmak kabul edilemez. Özellikle kurban keserek dağıtmayan kişiler kurbanlarını kesmelerinin bir manası olmamıştır. Bilindiği üzere İslam dini yardımlaşma ve dayanışma üzerine olduğu gibi fakirlere destek çıkılmalıdır. Evinizdekileri paylaşın dağıtın çünkü Allah size dağıttığınızdan çok daha fazlasını verecektir.

Peygamber Efendimiz kurban etini nasıl dağıtırdı?
Peygamber efendimiz kurban etini üçe taksim eder, bir bölümünü yoksullara, bir bölümünü akraba, tanıdık ve komşulara bir bölümü evde tutulmasını tavsiye etmiştir. Anlayacağınız kurban eti 3’e bölünmeli ve dağıtımı yapılmalıdır.

kurban eti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu