Okul

Kurtuluş Savaşı Doğu Cephesi Açılması Sebep ve Sonuçları

Kurtulup savaşı döneminde doğu cephesi Türk milleti için önemli noktalardan olmaktaydı. Kara sınırı olarak geniş bir yere sahip olması düşman devletleri için işgale uğramasına neden olabilirdi. Ermenilerin Rusya üzerinde kurduğu Çarlık rejimi yıkılması ile ortaya Sosyalist devlet çıkmıştır. Ermeniler topraklarımıza saldırı yapıyorlardı insanları günahsız yere öldürerek soykırım gerçekleştirdiler. Meclis buna rağmen toplanarak Ermenilere karşı ordu toplanarak saldırıya geçme kararı almıştır.

Bakanlar kurulu tarafından mütareke maddeleri belirtildi Kars, Artvin ve Ardahan tekrar alınarak topraklara dahil olması gerekliydi. Doğu cephesi generali olan Kazım Karabekir paşa düzenlediği tutanak ile birlikte Ermeniler hakkında bilgileri iletmiştir.

Ermeni ordusu Türk sınırlarına geçiş yaparak köylere doğru ilerliyordu. 25 Temmuz Artvin kaybedildi 28 Eylül 1920 tarihinde karşı saldırıya geçilerek Kars, Gümrü geri alınmıştır.

Barış genelgesi imzalandı 2-3 Aralık gecesinde olmuştur. Gümrü Barış Antlaşması olarak Ermeniler ile aramızda barış imzalandı.

doğu cephesi
doğu cephesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu