Okul

Kurtuluş Savaşı Kompozisyon

Kurtuluş savaşı denilince büyük bir başarı öyküsü, dünyaya ibretlik bir destan gelir aklıma. Destan diyorum zira Destan milletleri derinden etkileyen tarihî ve sosyal olayları anlatır.

Anadolu’nun karış karış her tarafı düşmanlar tarafından işgal edilmiş, yokluk açlık, teknik donanımı olmayan bir milletin sadece var olmak için iman gücü Vatan sevgisiyle verdiği mücadelesinin başarısıdır Kurtuluş savaşı.
Mustafa Kemal’in liderliğinde kadını, erkeği, çocuğuyla verilen bu mücadelede nice insanlarımız, nice çocuk yaşta denilen evlatlarımız hayatlarını kaybetmişlerdir. Dört yıl süren Kurtuluş savaşı kendi canlarını hiçe sayan insanlarımızın bizlere, bu gün ki refah, huzur, özgürlük, hak ve hukukun işlediği, eşitliğin olduğu tek bayrak altında tek yürek olarak atan, vatan sevgisiyle yaşamamızı armağan etmişlerdir.

Kurtuluş savaşının başarıyla sonuçlanması ile Dünya liderlerinin çeşitli övgü dolu sözleri olmuştur. Lloyd George “Arkadaşlar, yüzyıllar nadir olarak dahi yetiştirir. Şu talihsizliğimize bakın ki o büyük dahi çağımızda Türk Milleti’ne nasıp oldu. Mustafa Kemal’in dehasına karşı elden ne gelirdi.” Yaşanmışlıklar ulusların geleceğini etkilemiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu