Okul

Kurtuluş Savaşında Batı Cephesinde Kimlerle Savaşıldı

Kurtuluş Savaşında Batı Cephesidne Kimlerle Mücadele Ettik

Kurtuluş savaşı zamanlarında kahraman askerlerimiz bir çok cephede mücadele vermekteydi. Özelikle batı cephesinden gelen saldırılara karşı büyük savunmalar gerçekleştirildi önemli kritik noktaların düşman askerlerinin eline geçmesi durumunda diğer kesimler savunmasız kalacaktı.

Batı cephesi olarak bildiğimiz “Garp Cephesi” olarak adlandırılmıştı. Yunanlılar tarafından Milne hattı 22 Haziran 1920’de başlayıp 25 Haziran 1920 tarihinde kurulmuştur. Ali Fuat Paşa batı cephesinin komutanı olarak görev alıyordu 24 Mart 1920’de Dumlupınar, 28 Mart 1920’de Afyon yunanlılar tarafından savunmalar aşılarak ele geçirildi. Türk ordusu için kritik bölgelerinden birisi olması nedeniyle birlikler Batı cephesine kaydırılmıştır. Askerlerimizin canı pahasına savaştığı cephelerden birisi olmuştur adına destanlar yazıldı.

Batı cephesinde Yunan’lılar ile savaşılmıştır. Üstünlük sağlandı ve ülkemiz Yunan işgalinden kurtuldu. Büyük zaferlerden birisi olup kalemiz olan İstanbul ve sınır hatları korunmuş oldu. Yunanlılar için Rusya’ya açılan kapı olup Karadenizi hakimiyeti altına almak istemişlerdir.

batı cephesi
batı cephesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu