Okul

Kurtuluş Savaşını Planlamak için Nerelerde Toplantılar Yapıldı

Atatürk, kurtuluş savaşının ilk adımı 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a ayak basarak atmıştır. Devamında Anadolu bölgelerinde yapacağı kongre ve genelgeler sayesinde halkı bilinçlendirmeli ve onların arzularını öğrenmek istemiştir.

22 Haziran 1919: Amasya Genelgesi
23 Temmuz 1919: Erzurum Kongresi
4 Eylül 1919: Sivas Kongresi
20-22 Ekim 1919: Mustafa Kemal ve İstanbul’un önde gelen Bakanlarından olan Bahriye Nazırı Salih Paşa ile Amasya genelgesi ile ilgili görüşmesi ve imzalanması
17 Şubat 1923: İzmir’de ilk Türkiye İktisat kongresinin açılması

Alınan kararlar Türk milletinin azmi ve kararlılığı kurtaracağından halkın düşüncelerine yer verilmiştir. Gerekçeler halka bildirilip hakın düşünceleri ve azimli tarafları öğrenilerek plan yapılmıştır. Yurdun dört bir yanından gelen delegeler halkın nabzını ölçüp bilgiler getirmiştir. Kurtuluş Savaşında ikinci adım Sivas kongresinde alınan kararla ile olmuştur. Mustafa kemal açılış konuşmasını yaptı ve Erzurum kongresinde alınan kararlarla birlikte devamı getirildi. Mustafa Kemal başkan seçilerek kongre çalışmaları o dönemde 7 Ağustos tarihine kadar devam etmiştir. Ülkenin son durumu üzerinde durularak, vatan topraklarını işgalden kurtarıp bağımsızlığına kavuşması adına kongre ve genelgelerde Kurtuluş Savaşı planları hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu