Okul

Kurul Kararı İle Geçmek Nedir

Haziran ayı yaklaşıyor. Haziran demek yaz demek fakat öğrenciler için karne demektir. Bu karne oldukça kritiktir. Öğrenci karnesiyle birlikte ya sınıfı geçtiğini ya da sınıfta kaldığını öğrendiği aydır. Karne ile birlikte 3 aylık yaz tatilinin de başlaması anlamına gelmektedir. Sınıfını geçenler için pek sorun yok fakat geçemeyenler için yaz tam anlamıyla ıstıraba dönmektedir. Fakat son yıllarda neredeyse sınıf tekrarı diye bir şey kalmadı. Lisede kısmen devam ederken ilköğretimde tamamen kaldırıldı gibi… İlköğretim derken ilkokul ve ortaokul kastedilmektedir. Başarısız dersi olan, sınıf tekrarıyla burun buruna gelen öğrenciler kurul kararı ile sınıf geçmeleri sağlanmaktadır.

Kurul Kararı İle Sınıf Geçilir

Özellikle ilköğretimde okuyan çocukların başarısız derslerinden dolayı sınıfta kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaları sonrası Şube Öğretmenler Kurulu toplanır ve sınıfı geçmesi için karar vermeye çalışırlar. Şube Öğretmenleri Kurulu Kararı ile öğrencinin bir üst sınıfa geçmesi sağlanır. İlköğretimde neredeyse sınıf tekrarı sıfıra indirilmiş durumdadır. Bu sistemle öğrencinin sınıf tekrarı yaptığında psikolojisinin bozulma ihtimalini ortadan kaldırmayı amaçlıyorlar. Yeni sistemde çözüm böyle bulunmuştur ve faydalı olduğu kanaati ise oldukça yaygındır.

Lisede Kurul Yok

Lise de yani ortaöğretimde ise bu ilköğretimde olduğu gibi değil. Başarısız derslerden dolayı sınıf tekrarı uygulaması devam etmektedir. Her ne kadar sınıf geçme geçmiş yıllara nazaran kolaylaştırıldıysa da sınıf tekrarı oranı azımsanmayacak durumda. Her yüz kişiden 30 kişi sınıf geçemiyor. Liselerde sınıf geçme ile ilgili problemlerle ilgili düzenleme bakanlık tarafından yapılacaktı ama halen yapılmadı, beklemeye alındığı söyleniyor. Çünkü sınıf tekrarı devlete de ayrı bir külfettir. Bu külfeti ilköğretimde uygulanan kurul kararıyla azaltabilecekleri de diğer tartışılan bir konudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu