Dini Bilgiler

Kusmak Orucu Bozar mı

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte oruç tutanların dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bilerek veya hastalıktan dolayı mideniz bulanıp kusmanız arasında fark vardır. Siz nasıl kustunuz veya yakınınız hangi durum içersinde kustu biliniz.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte orucu bozan durumlar merak ediliyor. Bilerekten kendinizi zorlayarak kusmak ve istem dışı vücudun kendisini kusmaya doğru tetiklemesi vardır. İşte burada kusmanın orucu bozup bozmayacağını bilmelisiniz yanlışlıkla orucum bozulmuştur diyerek bir şeyler yiyip içerseniz kendiniz bozmuş olacaksınız.

Rahatsızlığınızdan veya bazı sebeplerden dolayı istemeden olsa kusarsanız orucunuz bozulmamış olacaktır. Bu durumda ağınızı çalkalayarak orucunuzu tutmaya devam edebilirsiniz.

İsteyerek kendinizi zorlamış bir şekilde kusarsanız eğer o zaman orucunuz tamamen bozulmuş olacaktır. Bu durumda orucunuzun kefaletini ödemek zorunda kalırsınız kazası 61 gün oruç tutmak olmaktadır.

Dini bilgilere ve din adamlarına göre kendiliğinden kusmanın orucu bozmadığını, bilerekten kusmaya çalışmanın orucu bozduğu gösterilmektedir. Hastalığınızdan dolayı kusmanız gerekirse yine orucunuz bozulmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu