Okul

Laiklik İlkesinin Türk Topluma Katkıları Nelerdir

Atatürk’ün yaptığı inkılapların hedefleri olarak ülkemizin geleceğini sağlaması adına gerçekleştirilmiştir. Türk toplumuna önemli katkıları bulur, bunların başında ilkeleri korumak, halkın ve vicdan özgürlüğünün korunması olmuştur. Türk halkı mezhep ayrımı olmaksızın kendilerini özgür bir şekilde ifade edebilmesi sağlamıştır.

Türk halkının özgür kararlar, din ve devlet işlerinin karıştırılamayacağını sağladı. Ülkenin gelecekte halifelik gibi yönetimden uzak durulması adına korunmuştur. Halk ulusal şekilde bilinçlendirilerek geliştirilmesi sağlanmış olmaktadır. Gelecekte Türk halkının kararları kendi özgür iradeleri ile olması sağlanarak, din üzerinden sömürge yaparak kararların değiştirilmesi engellenmek istemiştir. Türk toplumu bağımsız ve özgür irade ile yönetildiğini göstermiştir.

Laiklik ilkesi din ve mezhepleri göz ardı ederek Türk toplumunu tek çatı altında birleştirmiştir. Değerleri ve inanışlar değiştirilerek tüm insanlık için eşit haklara sahip olunabileceğine yönelik çalışmalar gösterildi. Toplumsal olarak temelinde hoşgörü sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu