Teknoloji

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Teknoloji hayatımızın parçası olduğu gibi bilgisayarlar vazgeçilmezimiz oldu. Alışveriş mağazaları bin bir türlü ürünleri ile sizin aklınızı çelmeye çalışabilir. Geniş anlamda kullanımı olduğu gibi ihtiyaç olarak görebiliriz. Her bilgisayarın elbet bir kusuru vardır, kusursuz bilgisayar ucuz fiyat ve kaliteden geçtiğinden zar zor ürün bulunabilir. Sıkıntı yaşamanızı asla istemeyiz. Laptop alırken kişiler ufak noktaları gözden kaçırdığı gibi sorun yaşayabiliyorlar. Bunların yaşanmaması adına yapacakları işlemler sayesinde sorunları bütünü ile çözebilirler. Laptop alırken dikkat edeceğiniz noktaları asla unutmamalısınız. Paranızın karşılığını veren bilgisayar bulmak haylice zor olabiliyor.
RAM
Ram oldukça önemlidir. Kullanım alanına göre bir nokta belirleyerek bilgisayarınızı rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Yapacağınız işlem ve yoğunluğa bağlı olarak belirlenmesi gerekir. Günlük hayatınızda kullanacaksanız eğer 4 GB Ram yeterli olacaktır. Oyun ve performans isteyen kişiler 8-16 GB Ram olanlarını tercih etmeliler.

İşlemci
İşlemci bilgisayarınızın performansını sağlayan nokta olacaktır. Alacağınız işlemci çekirdek sayısı ve parçacıklarına dikkat etmelisiniz. Hız frekansına bağlı olarak çalışacaktır. Sizinki yetersiz kalmasından dolayı sıkıntılar yaşamanız kaçınılmaz olur. Günümüzde kullanılan oyunlar dahi olsa yüksek işlemci özelliği istemektedir. İdeal olarak nesline göre değişiklik gösterir. genelde göreceğiniz i3, i5, i7 olacaktır. Genelde performans bakımından aynı gözükseler dahi farklılıkları vardır.

Unutulmaması nokta ise işlemci sonunda yazan u, m, k gibi harfler olacaktır. Asıl bu noktada kişiler hataya düşerek yeteri kadar performans alamadıkları bilinmektedir.

U = unut yani almayın, tasarruf yapan bilgisayar olmaktadır.
M = Performans olduğundan dolayı orta ölçekli olmaktadır.
K = CPU performansı sınır tanımaz ve kısıtlama yoktur. Kullanımınıza göre işlemci sıcaklığınız 100 dereceye kadar çıkabilir.

Harddisk
Herkesin hataya düştüğü ve önemli noktalardandır. SATA, SAS ve SSD olarak harddiskler bulabilirsiniz. Yavaştan hızlıya doğru sıraladım. SSD bulmak oldukça zor olacağından dolayı ekstradan almanız gerekebilir. SATA ve SAS yazım yapar ama SSD olan USB bellek gibi olup daha hızlı çalışmasını sağlar.

Ekran özelliklerine baktığınız zaman günümüzde LED kalitesinde olup HD kaliteli olan videoları oynatabiliyor. Bu sayede hızlı şekilde tam performans alabilirsiniz.

Klavye özelliğine bakın, genelde üretilenler Türkçe Q olacağından dolayı F almanız tam bir hata olur pişman olarak geri iade edebilirsiniz.

Isınma sorunu her bilgisayarda olur. Uzun süreli kullanım ve kapatmamaktan dolayı sıkıntı yaşamanız kaçınılmaz. Soğutucu mutlaka almalısınız, işlemci belli bir sıcaklık oranında kalarak sıkıntı yaşamınızın önüne geçmektedir.

İşletim sistemi olarak genelde Windows 8 size sunacaklar. Bunu değiştirmeniz mümkün olmadığından dolayı kullanıma devam edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu