Okul

Leonardo Da Vinci Hayatı Kısaca

Leonardo Da Vinci 15 Nisan 1452 yılında İtalya’da dünyaya geldi. Rönesans’ın babası olarak tanındı. Devrinin en önemli Rönesans hareketçilerinden oldu. Avrupa’da Rönesans dönemi İtalyan mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamcısıdır. Yapıları doğrultusunda tanınmıştır. Mona Lisa ve Son Akşam yemeği adlı eserleri herkesi etkilemiştir. yalnız sanat yapısına değil çeşitli alanlarda araştırmalarını devam ettirdi. Dünyada gelmiş geçmiş en büyük sanatçılar arasında olmuştur. 2. milenyumun adamı olarak seçilir.

Çocukluğu dönemini Rönesans döneminin içinde geçirmiştir. Çalışmaları ile onun bir parçası olmayı başardı. İnsanlık için unutulmayan isimler arasında yer aldı. Mona Lisa ile özdeşleşen Leonarda Da Vinci tarihini asla unutmayacaktır. İnsanlık için yapılan önemli katımlar olmuştur.

Fransızlar tarafından şehir alındığı zaman Milano dükü için hayatı boyunca çalışmıştır. Resim, heykel, festival, bina, makine, silahlar geliştirerek hizmetine devam etmiştir. Zamanla mekanik, geometri, uçan makineler, kiliseden kale ve kanal yapımında çeşitli mimari alanda katkıda bulunmuştur. Bu çizimler sayesinde defter sayfaları müzeler ve koleksiyonlar toplanır. Leonardo Da Vinci 1519 yılının baharında 2 Mayıs’da Amboise’da ki evinde 67 yaşında vefat etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu