Hayvanlar Alemi

Ton Balığı (Orkinos) Nedir?

Ton balığı konserveleri ile hazır balık olarak sofralarımıza uzanan gıdanın ismi balıktan gelmektedir. Ton balığı açık denizlerde bulunup, uskumrugiller familyasına bağlı olarak 6 metre uzunluğa sahip olarak 1 ton ağırlığa kadar ulaşabilen balık türlerindendir. Etçil olması beslenmelerini denizlerden sağladıklarını gösteriyor.

Orkinos balık türleri ortalama olarak 40-50 yıl yaşabilecek kadar ömürleri vardır. Sürü halinde yaşadıkları gibi coğrafyalar üzerinde gezinebilen canlılardan olmaktadır. Derin sularda yaşamları onların açık denizlerde yer değiştirdiklerini gösteriyor. Üreme dönemlerinde 1 milyon civarında yumurta dökerler, bunların büyük kısmı avlanarak yok olmaktadır.

Türlerine göre genellikle beslenmeleri et ile sağlanır. Sürü halinde olmaları onların daha küçük balık türlerini tüketmelerini sağlıyor. Beslenmelerini sürü halindeki küçük balıklar içinde sağladıklarını görebilirsiniz. Kıvrak oldukları kadar saatte 75km hızda hareket edebilirler.

Balıkçılığın gelişmesi ile birlikte orkinos balıklarının avlanması artmış göstermiştir. 1960’lı yıllardan itibaren teknoloji ve gemiciliğin gelişmesi balıkların avlanmasına hızlandırarak neslinin tükenme noktasına getirmiştir. Denizlerdeki popülasyonların azalması balıkların yaşamlarını sürdürebilecek besinler bulamamasına neden olmaktadır. Ağ ile avlanan balık türlerine bağlı olarak sebepsiz yere ölmelerine de neden olmaktadır. Balıkların tükenmesi denizlerdeki canlıların yaşamlarını olumsuz şekilde etkilenmelerine sebep olmaktadır. Günümüzde orkinos balıklarının bir kısmı balık çiftliklerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Çiftliklerin genişlemesi ile balıkların doğal yaşamlarının dışında üretiminin yapılmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu