Okul

Litre ve Mililitre Arasındaki İlişki Nedir

Sıvıları ölçmek için litrenin katları ve askatlarını kullanırız. Sıvıların miktarına bağlı olarak genelde litre hesabı yapılmakta. Çok az miktarda olduklarında ise mililitre gibi hassas ölçümler yapılır. 1 litre 1000 mililitreye eşittir.

Sıvı ölçümünde genel olarak litre ölçü birimi kullanılır ancak hassas ölçümlerde mililitre kullanılır. İkisinin de ortak noktası sıvıların ölçümünde kullanılmasıdır. Litre bir ölçü birimidir aynı şekilde mililitre de öyledir. Farklarını öğrendiğimize göre kullanım alanlarını öğrenerek nerelerde karşılaşabileceğimizi görürüz. Sıvı ölçü birimlerini incelediğimizde litre ve mililitre bize yabancı gelmeyecektir.

Litre daha çok günlük hayatımızda kullanılır. Sıvı içecek, deterjan, gaz, benzin, mazot, kolonya aldığımızda litre hesabı yapılır. Marketlerde sıvı ürünler litrelik kutulara koyularak satılır.

Mililitre daha çok ilaç sanayisinde, hassas ölçümler ve litreden küçük olan sıvılarda kullanılır. İlaçlar, küçük kutu kolalar, serumlar gibi yerlerde kullanılır.

Sıvı ölçü birimleri
Kilolitre
Hektolitre
Dekalitre
Litre
Desilitre
Santilitre
Mililitre

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu