Okul

Lonca Teşkilatı Nedir Kısaca

Lonca teşkilatı Osmanlı döneminde esnaflar tarafından oluşturulup kendileri yönetecek olan kişileri seçilir. Esnaflar içinde lonca teşkilatı devreye girmesi ile meslek gruplarına göre ayrılırdı. Kendi içindeki yapıda hiyerarşik yapı hakimdir. Esnafların lonca teşkilatını kurması idarede söz hakkı sahibi olunması sağlanmıştır. Loncayı yönetecek olan kişiler esnaf şeyhi, esnaf kethüdasını lonca teşkilatı oluşturan esnaflar tarafından seçilirdi.

Teşkilatın kuruluşu ahi Evran’a bağlılıkları ile başlamıştır. Ahilik ile bütün esnaf ve gayrimüslimleri aralarına aldılar. Yetiştiricilikte çırak, kalfa ve usta biçiminde kademelerle yükselirler. Ticarette uyulması gereken kuralları herkes benimser.

Teşkilatın görevi esnafların faaliyetlerini devam ettirilmesini sağlayarak belli bir istikrarı yakalamaktır. Mal ve hizmet satışında ortak fiyat belirleyerek satışların adil şekilde yapılması. Fiyatların ortak noktası herkesi eşit sağlamaktadır.

Lonca teşkilatında görevi olan kişiler merkezi idare ve halk arasında orta yolu bulmaya çalışırlar. Teşkilatın esnaflardan topladığı verdiği tekrar aralarında eşit şekilde paylaştırarak onlara geçim sağlamaktadır. İşleri kötü olan esnaflara destek olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu