Okul

İnsanın Akıllı ve Özgür Yaratılmasının Kader İle İlişkisi Nedir

İnsan yaratılırken iradesi ve akılı sayesinde özgürdür. Yaratılırken rabbimiz kullarının kendi kaderini değiştirebilecek gücü vermiştir. İnsanlar karar verirken kendi kararlarının karşılığını alırlar. Yaptıklarında dış güçlerin etkisi olmadığı gibi akılları sayesinde kendilerine yakın olanları tercih ederler. Kaderi insanlar kendileri yazarlar ama insanın yaşayacağı ve geleceği hakkında kader Allah tarafından bilinmektedir. İyiyi kötüyü ayırarak kendileri seçme kabiliyetine sahip olan insanlar özgür iradelerini kullanırlar.

Evrende her varlığın belli bir kaderi var bu süreçte yaşamlarına devam ederler. Yaptıkları sonucunda ahiret döneminde yargılanırlar. Akıl ve irade kontrolü kendi ellerinde olmasından istedikleri gibi kararları vermekte yeteneklilerdir.

Kişiler doğru kararlar almak için cahil kalmayarak eğitim alması gerekir. Akılsız başın cezasını ayaklar çeker sözünde olduğu gibi bilgi sahibi olmadan alınacak kararlar kötü olabilir. İyiyi seçmek isterken dışarıdan etkilenmemiz kaçınılmazdır.

İnsanların kendi verdiği kararlar üzerinde sorumlulukları kendilerine aittir. Sorumluluk sahibi canlı olan insanlar diğerlerinden ayıran akıl ve özgür iradeleri olmuştur. Hür irade ile yaratılan insanlar doğru ve yanlış arasında seçim yapabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu