Okul

Madenlerin Ülke Ekonomisine Katkısı Nedir

Madenlerin ülke ekonomisinde önemli yeri vardır. Ülkenin ihtiyacını karşıladığı gibi ihracat edilerek döviz ihtiyacı karşılanmış olmaktadır. Ülkenin kalkınmasında yeraltındaki madenlerin önemli yeri vardır. Toplumun refahlık seviyesinin yükselmesi, yapılan faaliyetler sonucunda doğuşunu arttırmaktadır. Uzay çağı ve sanayi alanında bilgi toplumunun doğuşu ve geleceğidir. Maden ürünlerinden sağlanan metal, alaşım ve malzemeler sayesinde ihtiyaçlar karşılanabilmektedir.

Ülkemizin hemen hemen her bölgesinde çeşitli madenler bulunur. Değer olarak değişiklik göstermesine rağmen yeraltı kaynakları bakımından zengindir. Zengin ve işletmeye elverişli madenler çeşitlilik gösterir.

Kimya endüstrisinde önemli hammaddedir. Ülkemizde rezerv bakımından dünyada en çok bulunan madendir. Henüz işletilmesi için gerekli teknoloji bulunmamasından çıkartılan madenler yurtdışına hammadde olarak satılıp işletilmektedir. Ülkemiz maden karşılığında işletilen boru satın alarak kullanmaktadır. Ülkemizde bulunan bor rezervenin değeri yüz milyarlarca dolara değer olmaktadır. Ülkenin kalkınarak daha üst noktalara taşınmasında oldukça önemlidir.

Ülkemizde çıkartılan ve ekonomiye katkı sağlayan diğer madenler
Demir
Bakır
Krom
Kükürt
Volfram
Bor mineralleri
Manganez
Zımpara taşı
Tuz
Boksit
Cıva
Boksit
Kömür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu