Okul

Manas Destanının Özellikleri

Manas destanı Kırgız Türklerine ait olan önemli destanlardandır. İslamiyet sonrası Türk destanlarından olup destan en uzun mısralara sahiptir. Kırgızların milli destanlarından olup kahramanlıkların anlatıldığı destandır. Toplamda 400 bin mısradan oluşmaktadır. Kırgız Türkleri ile Kalmuklar arasında geçen mücadele detaylı şekilde anlatılır.

Manas beyinin babasının adı Yakup, annesinin adı Çığrıcı’dır. Evliliklerinin on dördüncü senesinde Manas’ta doğarak dünyaya gelmiştir. Onu gençliğinde görenler kahraman olacağını anlamıştır. Düşmanların üstüne saldırarak perişan edeceklerini de görmüştür. Atına kimseni erişmediği, zırhını hiçbir okun delemediği yiğit olarak tanınmıştır. Onun gibi yiğitler yetişmediği gibi yanına Bakay adında bir gencin ona benzemesi için yanına koymuşlardır.

Destan adını kahramanı olan Manas’tan almaktadır. Gerçek mi rivayetlere göre mi yaşadığı bilinmemektedir. Manas Kırgız-Kalmuk mücadelesinde yaptığı kahramanlıklar ile anlatılarak günümüze kadar ulaşmıştır. Manas o dönemde yaşayan Türk beylerinden birisidir.

Günümüzde Manas destanı hakkında çeşitli bilgiler sunulmaktadır. Manas destanını bilen kişilere Manasçı adı verilir. Bir kısmını bilenler ise ırcı adı verilmektedir. Manasçılar duygularını, düşüncelerini ve gözlemlerini manas destanı üzerinden anlatmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu