Okul

Karagöz ve Hacivat’ın Ortaya Çıkış Kaynağı

Gölge oyunlarının unutulmaz isimleri Karagöz ve Hacivat olmaktadır. Geçmişten günümüze gölge oyunu kültürünün taşınmasında etkin rol sahibi olmuşlardır. Gölge oyunlarının başrol oyuncuları olan Karagöz ve Hacivat’ın çıkış kaynakları rivayetlerden ibaret olmaktadır. Karagöz olarak tanınan gölge oyunu karakteri hakkında herhangi bilgi bulunmamaktadır. Bir zamanlar Karagöz ve Hacivat Bursa ilinde cami yapımında çalışan işçilerin ustaları olmuştur.

Karagöz demirci ustası, Hacivat ise duvarcı ustası olarak rivayet edilir. Cami inşasında çalışırken ikili birbirlerine karşı daima atışma içinde olarak sözler söylermiş. Zaman içinde işlerini aksatmalarına neden olur ve döneminde Padişahının kulağına gitmesi ile ikisini huzuruna çağırır. İdam edilmesine karar vererek Hacivat ve Karagöz karakterleri idam edilirler.

Padişah idamdan sonra ikilinin ölümüne üzülerek onlar için Şeyh Küşteri sarığına çıkarak ışık yapar ve tiplemelerin canlandırılmasını isterler. Zaman içinde gölge oyunu olarak geçmişten günümüze kadar taşınmıştır.

Günümüzde Karagöz ve Hacivat’ın hikayesini bilmeyen yoktur, gölge oyununun tanınmış karakterlerinden olarak birbirleri ile didişmesi, komiklikleri ile tanınmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu