Sorular Cevaplar

Manda ve Himaye İlk Kez Nerede Reddedildi

Osmanlı Devleti’nde uygulanan manda ve himaye sistemi ilk defa 23 Temmuz tarihinde Erzurum Kongresinde alınan kararlarla reddedilmiştir. Kesin bir şekilde reddedilen manda ve himaye, ulusal egemenliğin bağımsızlığını göstermiştir.

Yönetimin başka ülkelere teslim edilerek ülkenin adeta ticarethaneye dönüşmesi kesin bir dille reddedildi. Güçlü olan devletlerin zayıflamış devletler üzerinde hakimiyet kurmasının önüne geçildi. Osmanlı devleti ekonomik, askeri ve siyasi anlamda zayıflamıştı. Yabancı ülkeler askeri birliklerini getirerek ülke yönetimde söz sahibi olmuştu. Mahkemeler kuruluyor, kararlar alınıyor, halk daha çok eziliyordu.

Mustafa Kemal Atatürk araştırmalar yaparak manda ve himaye sistemini kabul etmemiştir. Erzurum kongresinde birçok karar alındı, bu kararlardan biri manda ve himayenin reddedilmesidir. Vatan bütündür, bölünemez. İşgalcilere karşı Türk ulusu birlikte harekete geçecekti. Azınlıklara verilen siyasi haklar kabul edilmedi. Fakat yabancı vatandaşların can, mal ve ırzları korunacaktır. Manda ve himaye sistemi reddedilerek devlet bütünlüğü sağlanmıştır. Milli duyguların gelişerek vatanın tek bir bütün olduğu kabul edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu