Okul

İnsan Faaliyetleri Sonucu Oluşan Çevre Sorunları

Doğa kendi düzenine sahiptir ancak insanlar teknoloji ile tanışmasıyla doğaya zarar vermeye başlamıştır. Yaşanabilir bir dünyadan geriye kirlenmiş, canlı yaşamını tehdit eden, doğa yok olma eşiğine gelmiş bir dünya kalmıştır. Artan nüfusun beraberinde getirdiği tüketim çılgınlığı dünyanın daha kirlenmesine yol açmıştır.

Sahip olduğumuz yaşanabilir tek gezegeni atıklarla kirletmekteyiz. Daha çok üretme hırsımız geleceğimizi yok etmekte. Dünyamızın dengesi bozuldukça küresel ısınma, çevre sorunları kendisini gösteriyor. Atık maddeler belirli bir yerde muhafaza edilmeyerek doğaya bırakılmakta. Canlılar olumsuz şekilde etkilenerek yok olmanın eşiğine gelmekte. Çevremiz, havamız, suyumuz, doğamız kirlenmekte. Temelinde insanların değil devletlerin duyarsız olmaları yatmaktadır. Kanun düzenlemelerinin yetersiz kaldığı ülkemizde yerleşim yerlerinde sorunlar yaşanıyor.

Çevre sorunlarından biri atıkların doğaya zarar vermesidir. Geri dönüşümde kullanılmayan atıklar çevremizde her geçen gün artmakta. Gün geçtikçe miktarı artan zararlı atıklar doğaya, içme sularına, canlıların yaşamına zarar vermektedir. İnsanların çevrelerine attığı çöpler dahi doğamıza zarar verir. Kullandığımız ulaşım araçları dahi doğa düşmanıdır. Doğaya dost yakıtlar kullanarak çevremize zarar vermemeliyiz. Atıklar her zaman doğru olarak muhafaza edilmeli ve filtrelenerek çevremize zarar vermesinin önüne geçilmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu