Okul

Mantar Nerede Yetişir

Mantarlar, çayırlarda, çimenlerde, ormanlarda çeşitli renklere sahip bitkilerdir. Kimi mantarlar zehirli olurken kimisi tüketilebilir. Lezzetli yiyecekler sınıfına dahil olan mantarlar sofralarda da yer almaktadır. Mantarlar sporla çoğalan canlı türleridir. Günümüzde çeşitlerine göre on binlerce mantar türü vardır. Bazı mantarların boyut metreleri bulabilir, toprak zerinde yetişen bu mantarlar hızlı gelişim gösterirler. Mantarların çoğalması sporla meydana gelir. Toprağın üzerinde gördüğümüz rengarenk yuvarlak şeylere şapka denir aynı zamanda mantarların meyveleridir.

Mantarlar ılıman iklime sahip yerlerde uygun bir şekilde yetişir. Nemli bölgeleri seven mantarlar daha çok dağ yamaçları ve ormanlık alanlarında görülmektedir.

Mantarlar çeşitlerine göre değişiklik gösterir. Zehirli olanlarda vardır ilaç yapımında kullanılanda. Mantar toplayıcıları işin ehli birileri olarak çalışmaktadır. Bazı mantarlar pazarlarda, marketlerde hali hazırda satılmaktadır. Kültür mantarları en çok yetiştirilendir, dağlık alanlarda toplanır bazen de tarlalarda yetiştirilirler.

Mantarların kendine özgü özel ve nemli topraklarda yetiştirilir. Doğal ortam gerekmeksizin yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Bir çok faydası bulunan mantarlar beraberinde sağlıkta getirmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu