Okul

Marconi Hayatı Kısaca

Asıl adı Guglielmo Marconi, tarih adını altın harflerle Marconi olarak yazmıştır. 25 Nisan 1874 yılında İtalya’da dünyaya geldi. Çalışmaları ile telsiz telgrafın icadını yapmıştır.

Henüz 20 yaşında telleri kullanmadan radyo frekanslarını bir noktadan diğer noktaya iletmeyi başarmış. Yaşadığı dönemlerde telefon ve telgraf sistemleri yaygındı ancak sıkıntılar yaratabiliyordu. Elektrik akımı geçerken kablolara ihtiyaç duymaktaydı. Marconi ise bunlara son vermek için telsiz mesaj sistemi üzerine kafasını yormuştur. Çalışmalarını tavan arasında karanlık bir odada sürdürmek zorunda kalmıştır. Maddi olarak destek bulamadığı gibi kendi çalışmalarını yapmıştır.

Marconi, bugünün televizyon uyduları, radyolar, haberleşme sistemleri gibi kitle iletişim araçlarının mucidi sayılmakta. 12 Aralık 1901 tarihinde İngiltere’deki Cornwall’dan Kanada’ya bağlı Newfoundland’e radyo sinyali göndermeyi başarmıştır. Radyo sinyallerinin uzak mesafeler kat edebileceğini bulmuştur. Geliştirilen sinyal gönderici aletler ve alıcıların büyüklüğü mesafeleri olduğundan fazla değiştirmiştir.

Yaşamı boyunca bir çok Nobel ödülüne sahip olan Guglielmo Marconi, 20 Temmuz 1937’de 63 yaşında hayatını kaybeder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu