Okul

Mareşal Nedir Kimlere Verilmiştir

Mareşal rütbesi kara ve hava kuvvetlerinde en üst rütbe sayılmakta, deniz kuvvetlerinde eşit olan büyükamiral rütbesidir. Osmanlı devleti döneminde mareşal rütbesinin karşılığı müşirdir. NATO birliğinde mareşal kodu OF-10’dur.

Mareşallik rütbesi en az orgeneral rütbesine sahip askerlerin TBMM tarafından subaylara verilmektedir. Türkiye Cumhuriyet’inin ilanı ile beraber iki kişi mareşal rütbesine yükseltilmiştir. İlk Mareşal rütbesine sahip olan subay Atatürk ardından Fevzi çakmak Mareşal rütbesine sahip olmuştur.

Rütbeye sahip olabilmek için üç meydan savaşında zafer kazanmak ve bir çok cephede idare ederek zafer getirme şartı aranmaktaydı. En az orgeneral ve oramiral rütbesine sahip olan subayların gösterdikleri üstün başarı sonucunda TBMM tarafından verilen askeri rütbedir. Genelkurmay başkanlığından dahi üstün olan rütbe sayılmaktadır. Belirtilen şartları yerine getirmeyenler mareşal rütbesine sahip olamazlar.

Fevzi Çakmak
Dumlupınar zaferinin ardından Atatürk tarafından TBMM kararıyla Fevzi Çakmak 31 Ağustos 1922 tarihinde mareşal rütbesine sahip olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk
Sakarya Meydan Muharebesinin öncesinde başkomutanlık rütbesi verilmişti. Zaferin ardından Fevzi Çakmak ve İsmet paşanın kanun önerisiyle mareşallik ve gazi unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde verilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu