Okul

Newton’un Fiziğe Katkıları Nelerdir

Isaac Newton, fizikçi, matematikçi, astronom, mucit, filozof olarak bilim dünyasına önemli katkıları olmuştur. 4 Ocak 1643 yılında İngiltere’nin Grantham şehrinin yakınlarında Woolsthorpe kasabasında dünyaya gelmiştir. Babasını hiç tanıyamayan annesiyle hayata tutunmaya çalışmıştır. Kendisini destekleyecek babası olmayan hayata tutunmuştur. Maddi durumları ne kadar iyi olsa da annesiyle birlikte zaman geçirmiştir.

Fizik alanında yaptığı çalışmalar sayesinde bilim insanlarının çalışmalarına ışık tutmuştur. 1687 yılında Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica kitabında klasik mekaniği ortaya koymuştur. Kütle çekim ve hareket kanunu hakkında bilgi verici yazılar yazmıştır. Dünyadaki ve uzaydaki nesnelerin belli yasalarla yönetildiğini düşünerek doğal yasalarla birlikte kütle çekim kanunu hakkında yayın yapmıştır. Yansımalı teleskobu geliştirerek insanların hizmetine sunmuştur. Beyaz ışığı prizmaya tuttuğunda renk tayfının buluşunu yapmıştır, renk kuramını oluşturarak çalışmalarına yer vermiştir. Matematik alanında (a+b)ª ifadesinin üstel seriye açılımını veren iki teoriyi buldu.

Newton mekaniğini bulmuştur. Atom altı parçacıklarının kuantum mekaniği, galaksi hareketinin kuram ve yakın hareketler dahilinde Newton mekaniğini yaratmıştır. Mekanik büyük gezegen ve yıldızların yörüngelerinin hesaplanması sağlanmıştır.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu