Okul

Marmara Bölgesinin Doğal Güzellikleri

Marmara bölgesi denilince aklımıza Marmara denizi, Karadeniz’e kıyı olan bölgemiz gelecektir. Uzun yıllar boyunca doğa kendiliğinden şekil olarak doğal güzelliklerin oluşumunu sağlamıştır. Mağaralar, falezler, şelaleler, tepeler, doğal anıtlar, yollar, anıt ağaçlardır. Doğal güzelliklerimizin olması yabancı ülkelerde yaşayan insanların ilgisini çekerek turistlerin ziyaretini sağlamaktadır.

Adalar: İstanbul’un yerleşimi ve eğlence mekanları bakımından oldukça renkli yerdir. Marmara Denizi’nde yer alıp 10 adadan oluşmaktadır. Büyükada, Heybeli, Kınalı, Burgaz, Sedefadası, Kaşıkadası, Tavşanadası, Pide, Büyükada ve Heybeli adadır. Bizans döneminde prenslerin sürgün edildikleri adalar olması tarihi önemini gösterir.

Çamlıca: İstanbul’un tanınmış şehirlerdendir. Anadolu yakasında yer alarak yüksek tepelere sahiptir. Yüksek noktalarda manzaralar oldukça güzeldir. Doğa alanına sahip olması oldukça sevdiriyor.

Belgrat ormanları: Avrupa yakasında bulunur. Zengin bitki örtüsüyle doğa ile iç içe olunabilir. Dinlenme ve eğlence ortamları ile bilinir.

Emirgen korusu: İstanbul’da tepeden bakmak için güzel yerdir. Manzara seyri sunarak çiçek ve ağaç çeşitliliği bakımından zengindir.

Kilyos: İstanbul’un Rumeli kesiminde bulunan plajı, köyü ve sahili ile ünlüdür.

Şile: Günü birlik tatilciler için oldukça güzel yerdir. Kumsalı, denizi olması tatil beldesi olarak gelişmesi sağlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu