Okul

Masalın Bölümleri Nelerdir

Masallar kaynağı olmayan, belirsiz zaman dilime sahip, mekanın belirsiz olup insan ve insan dışı varlıkların başından geçen olayları anlatan edebi yazı türleridir. Masallar üç bölümden oluşur, bunlar giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden meydana gelmesidir. Masallar kuşaktan kuşağa aktarılan anonim edebi eserler sınıfına girer. İnsanlara yaşanmışlıklar hakkında bilgi vererek ders, nasihat, öğüt verme amacı taşırlar.

Giriş: Bölüm tekerleme ile başlayarak, zaman ve yer kavramı olmadığını belirtir. Çocukların ilgisini çeken komik ve akılda kalan tekerlemelerden oluşur. Tekerlemelerin mekan açık şekilde belirtilmediği gibi çoğunlukla hayal ürünü yerler belirtilir. Kahramanlar masalın gelişme bölümünde anlatılır.

Gelişme: Masal kahramanların anlatıldığı bölümdür. Masalların giriş bölümüne dayanılarak anlatılmaya başlanır. Kahramanlar ve kötü kişiler anlatılarak masala giriş yapılır. Yaşanılan zorluklar ve temel konusu ele alınarak geniş anlamda belirtilmektedir. Mücadeleler belirtilerek masalın sonuna kadar gelişme bölümünden yararlanılır.

Sonuç: Masal kahramanlarının yaptığı fedakarlıklara değinilir. İyiler mücadeleyi kazanarak ödüllenirler, kötüler kaybederek cezalandırılırlar. Masalın sonuna gelindiğinde de kısa bir tekerleme anlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu