Hayvanlar Alemi

Maymunların Özellikleri Nedir?

Maymunlar, insanlara benzer yapıya sahiplerdir. Maymunlar omurgalı hayvanlar sınıfına dahil, beş parmaklı, genelde yassı parmakları vardır. Elleri, kolları ve iç organları tıpkı insanlarınkine benzer. Teorilere göre insanların maymundan geldikleri dahi belirtilmiştir. Maymunlar oldukça gelişmiş canlı türleri olmaktadır. Ağaçlar arasında geçişlerini kolay şekilde yapabilirler. İnsanlardan diğer farkları ise kuyruklarının olmasıdır. Bazı maymun türlerinde kuyruklarının uzunluğu gözlerinize çarpabilir.

Maymunların dünya üzerinde doğal yaşam alanları Güney Amerika, Afrika ve Asya kıtalarıdır. Yaşamlarını kalabalık sürü halinde devam ettirirler. Ormanlık ve besi ihtiyaçlarını karşılayabilecek alanları kendilerine yuva olarak kabul ederler. Ağaçlar yuvaları, besin kaynakları, eğlence alanları olmaktadır. Kuyruklarını sarılma, sallanma, tırmanma veya yiyecek toplamak amaçlı kullanırlar. Kuyruklarını bazen yavrularının geçmesi için köprü görevi olarak kurarlar. İki alan arasında tutunarak yavruların üstlerinden rahatça diğer tarafa geçmesini sağlar. Maymunların beyninin bir tarafı kuyruklarını, diğer tarafı ise vücut olaylarını yönetecek şekilde görev görmektedir.

Bazı maymunlar mücevher gibi değerli eşyalara karşı ilgileri vardır. Afrika, Asya ülkelerinde bazılarında kutsal sayılan maymun türleri turistlerin ve yerli halkın sahip olduklarını çaldıkları ile de bilinirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu