Okul

Hortumdan Korunma Yolları

Hortum, butlulara bağlı olarak rüzgarın silindir şekilde bulutlardan yere inmesine denir. Rüzgar türü olup bulutlara kadar uzanabilmektedir. Hortumlar genelde yağmurlu havalar, kapalı havalarda oluşur. Şiddeti değişken ve yoğunluğu farklılık gösterebilir. Bir bölge içinde birden fazla hortum oluşabilir, birbirleri ile temaslarında büyüyebilirler.

Denizde oluşan hortumlar ise denizdeki suyu alıp bulutlara çıkarttığı gözlemlenmiştir. Denizde oluşan bu tür hortumlara su hortumu denir.

Hortumların oluşması çok ilginç bilimsel kaynaklara dayatılmaktadır. Hiç beklenmedik anda ortaya çıkabilir, yıkıcı bir hortum şehri yerle bir ettiği zaman ise birden bire yok olabilir. Hortumların oluşum zamanı, yeri bilinmemektedir. Atmosferde meydana gelen hava akımı sonucunda yeryüzü ile bağ kurmasıyla oluşabilmektedir. Hortumlar bazen yıkıcı olmayabilir ama esiş gücüne bağlı olarak kasırgalara dönüşmesine neden olabilir.

Hortum hakkında bilinen diğer bilgi ise ters yönde esen iki rüzgarın bir noktada birleşmesi sonucunda dönen rüzgarlara neden olur. Hortum ve kasırgalar uydular tarafından gökyüzünde tahmin edilebilir durumdadır.

Hortumdan Korunma Yolları
Evde ve kapalı alandaysanız eğer mekanın sağlam olmasına dikkat ediniz. Önceden hazırlanmış bir sığınak işinizi görecektir. Yıkım olması durumunda içeri de su ve hayatta kalmanız için gerekli malzemelerin olması gerekmektedir. Eşyalar yerine sabitlenerek sizi koruması gerekmektedir.

Sığınak ve bodrum katınız yoksa eğer penceresi olmayan odaya girmeniz gerekir. Pencereler dayanamayarak kırılacağından dolayı sizi koruyacak bir alanda olmalısınız. İki katlı eviniz varsa mutlaka en alt katta bir yer arayınız kendinize. Tesisat boruları sağlam olduğundan kendinizi zincirleyerek sabitlemeniz mümkündür.

Prefabrik tarzında evlerde kalıyorsanız oradan çıkaran betondan olan yerlere sığınmanız gerekebilir. Kendinizi güvende ve rüzgar direncine karşı koruyucu alanda kalmanız gerekmektedir.

Kırsal alanda bulunuyor ve sığınacak bir yeriniz yoksa ağaç altına, kuytu köşeye geçerek ellerinizi başınızın üstünde tutarak korunabilirsiniz.

Okul, iş yeri, alışveriş merkezi gibi alanlarda hortum alarmı verildiği takdirde hazırlanan plan doğrultusunda sığınaklara saklanılması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu