Güzel SözlerOkul

Hoşgörü ile ilgili Atasözleri ve Anlamları

Hoşgörü, en iyi dindir: Hoşgörüye sahip olan din en iyi dinlerdendir. Hoşgörülü olduğu sürece dinlerin en güzeline ve doğrusuna sahip olduğunu gösterir.

Hoşgörü, uygarlığın sınavıdır: Hoşgörülü uygarlıklar her zaman yükselişe sahip olur. Halkı ile iç içe olan uygarlıklar ebediyen yaşayabilirler.

İnsanların kurtuluşunu sağlayacak olan hoşgörüdür: Hoşgörülü insanlar dünyanın yok oluşunun önüne geçer. İnsanlığın kurtularak geleceğe adım atmasını sağlayacak olan dindir.

En yararlı erdem hoşgörüdür: Toplumların birbirleri ile anlaşması, kaynaşması ve birlik beraberlik içinde gelişmesindeki en önemli rol hoşgörü ile gelmektedir.

Hoşgörülü olmak insanların ilime ulaşmasını sağlar: Milletler arasında hoşgörü olduğu sürece gelişme, yükselme ve kalkınmaları sağlanmış olur. Hoşgörülü olduğu sürece ilim alanında daima gelişme olur.

Gülü seven dikenine katlanır: Sevdiğiniz her ne kadar güzel olsa dahi getirilerine karşı ılımlı davranılması gerekmektedir.

Bıçağı kestiren kendi suyu, insanı sevdiren kendi huyu: İnsanların huyu da suyu da onların nasıl olduklarını gösterir. Toplumun gelişmesinde de bunlar gereklidir.

Gönülsüz yenen aş, ya karın ağrıtır ya da baş: Yardım için el uzatacaksanız eğer mutlaka hoşgörü içerisinde olmaldıır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu