Okul

Medyada Çıkan Haberler Ülke Yöneticilerinin Kararları Üzerinde Etkili midir?

Medya alanında yayınlanan haberlerin vatandaşlar üzerinde etki yaratmış olmaları, toplumsal bir hareketlilik faaliyeti beraberinde getirir. Kamuoyu düşünceleri ve isteklerini etkilemesi beraberinde yeni kararların alınmasında etkili olmaktadır. Haberlerde yayınlanan çeşitli haberlerin insanların düşüncelerinde belli bir etki yaratır. Hükümetler halkın sesine kulak vererek kararlar alıp o yönde yol haritasını çizerler.

Ana haber bülteninde adli vakaların çok kısa sürede çözüme ulaştığı görülür. Bir katilin, soygunun, yolsuzluğun ve insanlar tarafından büyük tepki gösterilen olaylarla özellikle ilgilenilir. Ülke yöneticileri bu konuda hassas davranarak hareket ederler. Haberler kamuoyuna yansıması insanların devlet sisteminin hangi şekilde çalıştığının da yansıması demektir. Doğru şekilde çalışan ve görevini yerine getiren kişilerden oluşması toplumsal sorunların önüne geçilmesinde etki yaratır.

Sorunların aşılarak çözüme ulaşmış olması kamuoyu tarafından kurum ve kuruluşlara olan güvenin artması, devletin güvenirliliği ve yöneticiliğinin etkin şekilde olduğunu gösterir. Çocuğu kaybolan biri daha önce hiçbir sonuca ulaşamazken haberlere çıkmasıyla birlikte ülke genelinde yoğun bir çalışmanın olduğu yansımaktadır. Toplumsal sorun ve sorunlarda medyanın doğrudan çözüme yaklaştırdığı, ülke yöneticilerinin alacağı kararların kamuoyunun yararına olduğunu gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu