Okul

Kanun ve Kurallara Uyulmazsa Toplumda Ne Gibi Problemler Ortaya Çıkar

Toplumsal düzeni oluşturan en önemli değer kanun ve kuralların uygulanmasıdır. Toplum içinde yaşayan insanların bir başkasının özgürlüklerini kısıtlamasının önüne geçmesinin önlenmesinde etkilidir. Vatandaşların, yöneticilerin ve kanun koruyucuların bu kurallara uyarak yerine getirmeleri sorunsuz toplumun önünü açar. Sorunlar aşıldığı gibi kişiler rahat eder refah yaşama ulaşır.

Kanun vatandaşların özgürlüğünü, yaşam haklarını belirler. Herkes tarafından uyulması birliği beraberliğin ve düzenin olmasına yardım eder.

Kanunlara uyulmadığı takdirde toplumda düzensizlik baş gösterir, adaletsizlikler yaşanır, güven duygusu tamamen kaybolur. Kanunlardan korkmayan insanlar illegal illere bulaşarak başkalarının özgürlüklerini kısıtlar. Bir ülkede uyulmadığı takdirde beraberinde iç savaşı tetikleyerek güç gösterisine döner. Eşkıya olarak tabir edilen insanlar tarafından masumlar gasp edilerek hakları ellerinden alınır. Suçluların özgür şekilde hareket etmelerinin önüne geçen kanunlardır.

İnsanların yapacakları kanunsuz hareketlerin cezası olacaklarını bilmeleri onlar için caydırıcı olmaktadır. Tartışan devamında kavga eden insanlar birbirlerini eğer öldürmüyorlarsa bu noktada caydırıcı özellikleri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu