Okul

Mehmet Akif Ersoy İle İlgili Kompozisyon

Mehmet Akif Ersoy, 20 Aralık 1873 yılında İstanbul ilimizde dünyaya gelmiştir. Milli marşımızın şairi olup ülkemizin bağımsızlığını temsil eden istiklal marşımızı yazmıştır. Devamlı vatansever birisi olarak hatırlanmıştır. Milletine canı gönülden bağlı olup Kurtuluş Savaşında mücadele etmiştir.

Onun için para asla birinci planda olmamıştır. Milli marşımızın yazılması için düzenlenen yarışmanın ödülünü duyunca katılmak istememiştir. Arkadaşının ısrarı sonucunda parayı almak istemediğini ve bağış yapılması şartı ile kabul etmiştir. Yazdığı şiir ile katıldığı yarışmada ilk 3 arasına girmiştir. Bunun sonucunda ünlü şairimizin şiiri TBMM’de okunması ile milletvekilleri ayakta alkışlamıştır. Üç defa üst üste okunan şiir karşısında herkesin gözü dolmuştur.

Ulusumuzu dünyada temsil edecek olan milli marşımız karşılık beklemeden içi vatan sevgisi ile dolu birisi tarafından yazılabilirdi. Yazarken ulusumuzun çektiği zorluklar ve tarihini anlatıp Türk milletini en güzel şekilde anlatmıştır. Milleti için bir insanın para karşılığında şiir yazılmayacağı yüzlerce şaire anlatarak gösterdi. Asla unutulmayacak olan Türk şairlerden olup tarihe adı altın harflerle yazılmıştır. Saygı ve sevgi ile anıyoruz seni büyük şairimiz Mehmet Akif Ersoy.

17 Yorumlar

  1. Benimde çok işime yaradı. 😀bunun sayesinde okul başkan adayı oldum🤗🤗🤗

  2. çok sağ olun çok mutluyum çünkü türkçe 3. sınavım 100 çok teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu