Dini Bilgiler

Melekleri Neden Göremiyoruz

Melekler halis ruhlardan sayılmaktadır. İnsanoğlu neden gözle göremediklerini kendisine daima sormuş araştırmışlardır. Gözlerimiz melekleri görebilecek şekilde yaratılmamıştır. CEnab-ı Hak Peygamberlere melekleri görme kabiliyeti verdiğinden onlar melekleri görebilmiştir. Melekler farklı şekillere girmesi sonucunda insanların görmesi mümkündür.

Melekleri hakiki mahiyetlerini görmememiz ve duyu organlarımız ile hissetmiyor olmamız yok olduklarını göstermez. Dünya üzerinde bu yönde çeşitli etkilerle karşı karşıya kalabiliriz. Kulağımızın duyamayacağı sesler olduğu gibidir.

Allah dilerse melek, cin gibi ruhani varlıkları insanlara gösterir. Kendi alemlerinde görülmeseler bile bu aleme has vasıtalara sahiplerdir. Kılıf ve elbise giyerek bize gözükebilirler. Meleklerin ve cinlerin görülmemesi Kur’an-ı Kerim, temessülü anlatırken (19:17), “Melek, (Hz. Meryem’e) tastamam bir insan şeklinde temessül etti” der.

Melekler peygamber efendimize çeşitli şekillerde görünmüşlerdir. Bazen kendine has keyfiyetle, bazen muharip şeklinde bazen de farklı suretlerle ulaşmaktaydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu