Okul

Memleket Sandıkları Nedir Niçin Kurulmuştur

Osmanlı Devleti yönetiminde tarımcılık ve hayvancılığın geliştirilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bunlardan biri memleket sandıkları adı altında çiftçilere kredi ve destek sağlanması olmuştur. Yabancı sermayenin önüne geçilmesi için kurulan memleket sandıkları çiftçinin destekçisi olmuştur. Ekonominin gelişmesi için çiftçilere çeşitli destek sunuldu.

Mithat Paşa’nın Bulgaristan ve Rusçuk’ta ilk kurduğu teşkilattır. Vergilerden artan yardımlar sonucunda çiftçilere destek sağlanmıştır. Tarım ve hayvancılığın gelişmesi, ithalat ve ihracatın geliştirilerek ekonominin güçlenmesi için yapılmıştır. Yabancı sermayenin önüne geçilmesi amaçlanarak çiftçilere destek sağlanmıştır. Memleket sandıkları daha sonra Ziraat Bankası olarak hizmetine devam etmiştir.

Günümüzün önemli bankalarından olan Ziraat Bankası o tarihlerden itibaren devlet bankası olarak hizmetlerine devam etmiştir. Millet sandıkları, banka sermayesine dönüştürülerek verilen kredilerin ödenmesi, yüksek faizle mücadele edilmesi sağlanmıştır. Millet sandıkları işlevli halde insanlara hizmet etmektedir. Millet sandıkları ülkede tarımcılık ve hayvancılığın gelişmesinde atılan önemli adımlardan olmuştur. Çiftçilere destek ve kredi sağlayarak toprağı işlemelerine gelişme sağlamalarını sağlamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu