Okul

Takvimi Vekayi Nedir

Takvimi Vekayi, 11 Kasım 1831 tarihinde Osmanlı Devleti’nin ilk ve resmi gazetesi olarak yayın hayatına başladı. Gazete haftalık basılarak Osmanlıca, Ermenice, Farsça, Arapça, Rumca ve Fransızca dillerinde yayınlanmaktaydı. Kuruluşunda Mısır’da Vekayi-i Mısriyye gazetesinin Osmanlı devletine karşı propaganda aracı olarak kullanılmasıyla olmuştur. Devlet idaresinin sesinin duyurulması ve yayınlanması amaçla resmi gazete çıkarma kararı alınır.

Gazete yayın hayatı boyunca çeşitli dış etkenlerden dolayı kesintiye uğrayarak daha sonradan tekrar devam ettirilmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile gazete Resmi Gazete olarak değiştirilerek faaliyetlerine devam etmiştir.

Takvimi Vekayi, resmi gazete olarak 19. yüzyılda aktif rol oynamıştır. Haberleşme alanında gazete hizmetlerini devlet kontrolünde yürütmüştür. Saygın ve seviyeli yayınlar yaparak ülkedeki gelişmeleri halka duyurmuştur.

II. Abdülhamid döneminde aktif olarak yayınlarını devam ettirmiştir. Ancak askeri darbenin ardından kesintiye uğrayarak bir süre yayınına ara verdi. El değiştirerek resmi makamlarca yapılan duyuruları yayınlamayı devam ettirmiştir. Osmanlı devletinin yıkılmasıyla yerine Türkiye Cumhuriyeti kurularak adı resmi gazete olarak değiştirilerek yayın faaliyetlerini sürdürmeye kesintisiz sürdürmüştür. Bugünkü resmi gazetenin temelleri Takvimi Vekayi ile atılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu