Okul

Menemen Olayı Nedir Kubiley Olayı

Türk tarihinin unutulmaz olaylarından birisi yaşanmıştır. Tarihe kara bir leke olarak geçildi ve tüylerimizi diken diken edecek olaylar yaşanmıştır. Az çok adını zaman içersinde duymuş olacaksınız okulda veya kutlamalarda. Kahramanımız Mustafa Fehmi Kubilay olmaktadır 1906 yılında Girit’te doğmuştur. Cumhuriyet döneminin öğretmenlerinden birisi olmuştur askerliğini Menemen’de yaptı. Henüz 24 yaşındayken şeriat tarafından öldürülür yıl 1930.

Derviş Mehmet ve silahlı arkadaşları tarafından Menemende bir camide dini semboller bayrakların açılması ile halkı kışkırtmıştır. Halifelik ve saltanatın geri gelmesini istemiştir. Tekbirler atılarak hükümet konağında asmıştır. Yedek Asteğmen Kubilay grubu dağıtması için görevlendirilir. Kubilay ilk önce uyarlarda bulunur ve karşılığında ateş edilerek kurşun saplanır. Orada hayatını kaybeder kafası kesilmeye çalışılmıştır.

Yeni askeri birlikte bölgeye gelmesi ile birlikte ateşle karşılık aldılar. Meydanda gelen çatışmalar sonucunda Derviş Mehmet ve iki arkadaşı vuruldu kaçan arkadaşları ise kısa zamanda yakalanarak yargı önünde yargılanarak cezalandırılmışlardır.

Anlatılanlara göre Atatürk yeni Yunan işgalinden kurtulan Menemen de böyle bir olayın olmasına çok kızmıştır. Sinirlenen Mustafa Kemal Atatürk yakın arkadaşı İsmet İnönü’ye oranın haritadan silinmesini emretti ertesi günde böyle bir emir verirsem uygulanmamasını istedi.

kubilay

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu