Okul

Mermer Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır?

Ülkemiz coğrafi özellikler bakımından yeraltı ve yerüstü kaynakları bakımından oldukça zengindir. Bölgelerimize göre Mermer yataklarından çıkartılan mermerler ülkemizde kullanılmasının yanı sıra yurtdışına ihracat edilmektedir. Mermer, metamorfik hareketlerin zamanla oluşturduğu kireçtaşının ısı ve basınca maruz kalmasıyla oluşan sert yapılı mineralleri içerir. Mermerlerin renkleri genelde beyaz ve grimsidir. Yabancı maddelerin oluşumu döneminde içine karışmasıyla sarı, pembe, kırmızı, esmerimsi ve siyah renklerde de mermerler olabilir. Kalsit kristallerinden oluştuğu görülmüştür.

Mermer tarihimiz boyunca birçok yerde kullanılmıştır. Osmanlı devleti döneminde mermer motiflerine rastlanmaktadır. Mermer günümüzde de vazgeçilmezdir. Evlerde, işyerlerinde, İşhanlarında, merdivenlerde dekoratif olarak kullanılır. İnşaat sektörü, dekorasyon, heykelcilik, süs eşyaları ve mezarcılık alanında tercih edilmektedir.

Çeşitli ve kaliteli mermerler çıkarılarak kullanılır. Mermer yatakları bakımından oldukça zengindir.

Ülkemizde mermerin çıkartıldığı iller: Afyon, Kütahya, Marmara Adası, Kırşehir, Tokat, Diyarbakır, Bilecik, Balıkesir ve İzmir illerinde çıkarılır. Detaylı bilgi için MTA mermer haritasında hangi illerde bulunduğu ve çıkarıldığı belirtilmektedir.

mermer haritasi mta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu