Okul

Mesleklerin Çıkış Nedeni

Günümüzde bir çok meslek ve meslek grupları var. İnsanlar sosyal alanda ihtiyaçlarını karşılamak için meslek grupları ile işbirliği yapmakta. Gerek duydukları alanlarda meslek dallarından yardım alarak işlerini görürler.

Mesleklerin nasıl ortaya çıktığına dair detaylı bilgi bulunmamakta. Buna en doğru açıklamayı yapacak olursak ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıktığıdır. Tıraş olmak istediğimizde mahallemizin berberine giderek saçlarımızı kestiririz. Çünkü ihtiyacımız olduğundan berber o işi kendine meslek edinmiştir. Çıraklıktan ya da eğitimden geçerek kendini geliştirmiş berber dükkanı açmış. Geçimini berberlik yaparak sağlamakta. İhtiyaçlarını giderdiği gibi yaşantısını mesleğini geliştirerek sağlamakta.

Ücret karşılığında bir işi yapan insan o alanda uzmanlaşmışsa ve rağbet görüyorsa meslek sahibidir. Günümüzde bir çok meslek grubu var. İnsanlar buna dahil olarak yaşamlarını sürdürmektedir. Çalışarak hayatımızı kazandığımız meslek grubu olmaktadır. Para karşılığında iş yaptığımız işler olmakta. Herkes her işi yapamadığından dolayı başkasından yardım alır. Örneğin keresteci biri mermer işinin inceliklerini bilmezse yapamaz. Terzi çiftçilik yapamadığı gibi hepsi birbirine göre farklılık gösterir. Bir meslekte ustalaşmak için uzun bir zaman o mesleğin gerekliliklerini yerine getirmek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu