Okul

Metal ve Ametallerin Özellikleri

Metal ve ametal maddeleri kimya biliminde yer alan önemli bir konudur. Atomlar, 2 sınıfta gruplandırır. Bunlar, metaller, ametaller ve soygazlardır. Metaller, ametallerle; ametaller ise; ametaller ve metallerle birleşerek çeşitli bileşikler oluştururlar. Amaçları soygaz düzenine ulaşmaktır. Soygazlar ise; kararlı halde odluğundan normal şartlar altında tepkimeye girmezler.

Metal Maddelerin Özellikleri
Metal maddeler çekici bir parlaklığa sahiptir ve bu sebeple ışığı yansıtırlar. Renkleri genellikle gri ve kırmızı tonlarıdır. Cıva hariç metal maddeler katı haldedir bu sebeple ısı ve elektriği iletirler ayrıca darbeye de dayanıklılardır.

Şekil verilip tel levha haline getirilebilirler. En çok kullanılan metaller arasında demir, alüminyum, bakır, çinko, magnezyum gelir. Metal maddeler genellikle değerli maddelerdir. Metaller ametallere göre günlük hayatımızda daha çok yer kaplar. Buna örnek olarak altın, gümüş, demir ve alüminyum verilebilir. Özellikle altın ve gümüş mücevher yapımında kullanılır ve çok değerli bir maden olarak görülürler.

Ametallerin Özellikleri
Metallerin aksine ametaller mat özellik taşırlar ve ısı ve elektriği iletmezler. Şekil alamazlar, kırılganlardır. Katı, sıvı ve gaz halinde bulunabilirler. Fiziksel olarak genellikle çok küçük cisimlerdir. Hem erime kaynama noktaları hem de yoğunlukları düşüktür. Doğada bulunma halleri molekülerdir. Son yörüngelerinde 5 – 6 – 7 elektron barındırabildiklerinden dolayı elektron alma isteklilerdir. Yalnızca hidrojen 1A grubunda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu