Okul

Metan Gazının Kullanım Alanları

Metan gazı nedir en başta onu öğrenelim. Metan gazı insan ve hayvan dışkısının yanı sıra bitki sapları ve otlar gibi organik maddelerin mayalanmasıyla ortaya çıkan yanıcı gazdır.

Çin’de nüfusun fazla olmasından dolayı ihtiyaç olan enerjinin sağlanarak halkın yaşam seviyesini yükseltmek amaçlı olarak metan gazının kullanımda lider konumdadır.

Çin’de binaların belirli bölmelerinde havuz derinliğinde 2 ve 10 metre arasında olan noktalar bulunur. Beş kişilik bir aile için yapılan bölmeye tuvalet ve ahır bağlantısı bulunarak insan ve hayvan dışkısı bu noktada birleşiyor. Buradan çıkan gaz doğrudan olmak üzere evde ısınma amaçlı olarak kullanılmaktadır. Yemek pişirme, aydınlatma, ısınma gibi ihtiyaçlar bu sayede karşılanmaktadır.

Üç, dört domuzun dışkıları ile dahi bir ailenin gaz ihtiyacı karşılanmış olmaktadır. Bu sayede insanlar doğalgaza ihtiyaç duymadan yanıcı gaz elde ederek kullanıma sahip olmaktadır. insanlar doğalgaz ihtiyacını metan gazı ile karşılamaktadır.

Metan gazından elde edilen sıvı ve kalıntı sonucunda organik gübre alanında kullanılmaktadır. Sebze ve meyve yetiştirilmesinde bu gübrelerden faydalanılarak üretim hacminde artış sağlanır. Gübreleme tarım alanında oldukça önemli olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu