Okul

Mevlananın Yedi Öğüdünün Anlamı

Mevlana hoşgörüsü ile insanlığa yol göstermiştir. Öğütleri insanlığa ders olacak seviyede olmaktadır. İnsanlara yol gösterip yardımcı olan seviyeye sahiptir. Yedi öğüt insanın kendisini tanımasını, hoşgörüyü yaşatmayı ve huzuru sağlar.

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol: Cömert olan insan yardımsever olur, yapacağınız yardımlarda sorgusuz sualsiz insanlara daima yardım eli uzatılması gerekmektedir.

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol: Şefkatini ve merhametini içinde tutma, güneş gibi parlak ol çevrendekiler görsün. Merhamet etmekten sakınma, insanlara soğuk gözükerek onlara merhametsiz gibi kalınmamalıdır. Çevrende olanlara sessiz kalmayarak harekete geçilmesidir.

Başkalarının kurslarını örtmede gece gibi ol: Başkasının kusuru varsa onu yüzüne vurup arkasından konuşmamalı, görmezlikten gelerek hissettirmemeliyiz.

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol: Sinirli olduğumuz zaman hemen kendimizi göstermemeliyiz, ölü gibi içimizde saklayarak sakinleşmeliyiz.

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol: Makam,servet ve şöhret gibi değerlerde kendisin üstte görme, aşağıda gör insanlara bakınca yukarıdan bakma önlerinden yüzlerine bak.

Hoşgörülükte deniz gibi ol: Hoşgörülü olmak insanlara doğru yolu gösterir. Olanlara karşı hoşgörülü davranarak insanlara yardımcı olunabilir.

Ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol: Kimsen neysen öyle ol, başkası gibi görünüyorsan öyle davran öyle kal. Olmadığın bir şeyin çabasına girme, sen nasıl olursan ol ama ilk önce kendin ol.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu