Okul

Kargalar Ötmeye Başlarsa Bülbüller Susar Anlamı

İletişim kurmak insanların anlaşabilmeleri, duygu ve düşüncelerini birbirlerine aktarabilmeleri için gereklidir. Söylenecek sözler aralarındaki iletişim olurken kimisinin söylediği sözlerde anlam olmaması insanların sözün bittiği yere götürür. Söylenen söz doğru olmalı, anlamsız ve bir şey ifade etmediğinde söylenecek söz olmadığını gösterir.

Kuracağımız cümlelerde düşüncesiz ve patavatsızca sözler söylenmesi insanları susturur. Söylenen sözlere cevap olmayacağından kişilerinde sözü olmaz. Dinlemek istemediği gibi cevap vermekten sakınırlar. Gereksiz yere konuşan, ses tonunu düzenlemeyen kişilerin anlatacaklarını kimse dinlemek istemez. Söylediği sözleri de o kadar umursamazlar. Atalarımız bunu “kargalar ötmeye başlarsa bülbüller susar” sözünde anlatmışlardır. Güzel konuşan, insanları kırmayan ve ses tonunu beli seviyede tutanlar çevreleri tarafından saygı kazanarak hayranlıkla dinlenirler. Söylenen sözler insanlara hitap ederek gönüllerini hoş tutar.

Cahil insanların konuşması bir şeyler katmadığı gibi olan sohbeti de bozar. Hayranlıkla dinlenerek insanlar daha kolay şekilde kabullenirler. Kibar, nazik olup karşı tarafı da düşünerek söylenen sözler insanlara hoş gelir. Duyarsızlık insanları kırdığı gibi hayal kırıklığına uğratır. Patavatsızca konuşulmadığı sürece insanlar konuşmaya katılarak düşüncelerini söylerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu