Okul

Mevsim Değişikliğinin İnsanlar Üzerine Etkileri

Ülkemizde yıl boyunca dört mevsim görülmektedir, aynı zamanda dört mevsimde yaşanan bir konumda bulunmaktayız. Mevsim değişikliklerinin görüldüğü kuşakta yer almaktayız. Hatta mevsim değişikliklerinde bir çok insan hastalanır bazen bir ilden başka ile gidenler hava değişikliği yüzünden rahatsızlanabilirler. Mevsimler arasında oluşan değişiklikler insanları neden hasta ettiğini öğrenmemiz gerekiyor.

Mevsim değişikliğinde bulunduğumuz kesimde oluşan değişikleri göz önünde bulundurarak rüzgar, nem, sıcaklık, hava temizliği ve çevresel faktörler etkili olmaktadır. Yıl boyunca insan sağlığı yaşadığı bölgeye uyum sağlayarak bağışıklık kazanmaktadır. Sıcak bir bölgeden soğuk bir yere gidildiğinde vücut uyarı verir ani değişiklikler rahatsızlığa dahi olmaktadır. Ellerde şişmeler soğuktan grip olup üşütmeler başta olmak üzere sağlığa etki etmektedir.

Soğuk bölgeden sıcak bölgeye geçilmesi durumunda sıcak çarpmasına maruz kalarak ateşiniz yükselebilir. Bu durumlarda ilk önce doktorunuza başvurarak ne yapmanız gerektiği konusunda bilgi almalısınız. Aksi takdirde kalıcı hastalıklar başta olmak üzere günlerce hastanede yoğun bakımda kalabilirsiniz. Sıcaklar kramplara dahi neden olmaktadır su kaybı vücudun bağışıklık sistemini büyük oranda etkilemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu