Okul

Elektriği En İyi İleten Maddelerin Sıralanışı

Enerji birimlerinden olana elektrik günümüzün en önemli kaynaklarından birisi olmaktadır. Gerek santraller olsun gerekte gökyüzünden gelen yıldırımlar elektrik kaynaklarına çevrilmektedir. Elektrik akımını ileten maddeler yer altında ve toprak üstünde direkler sayesinde toplu yaşam alanlarına taşınmaktadır. Elektrik akımını en iyi ileten madde Gümüş olmaktadır onu takiben bakır, altın devam ediyor.

Gümüş en iyi madde olmasına rağmen yaygın olarak kullanılmadığından dolayı bakırların kıvrılır halde olması elektrik telleri içerisinde kullanılmasına imkan sağlamıştır. Pahalı olmasında buna etken olarak bakır kullanımına rağbet gösterilmiştir.

Gümüş, bakır, altın, magnezyum, volfram, pirinç, çinko, kadmiyum, nikel, saf demir, platin, kalay, yumuşak çelik, kurşun, alüminyum, alman gümüşü, antimon, manganez, cıva, dökme demir, grafit, karbon olmak üzere iletkenlikleri çoktan aza doğru sıralanmışlardır.

Gümüş, periyodik tabloda simgesi Ag olan beyaz parlak değerli elementlerden birisidir. Atom numarası 47 erime noktası 961 derece kaynama noktası 1950 derece olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu