Okul

Mevsimlik Göç Nedir Nedenleri ve Sonuçları

Kırsal ve kentsel alanlarda yaşayan insanların iş ihtiyaçları doğrultusunda bir süreliğine başka yerlere göç etmelerine mevsimlik göç denir. Mevsimlik göçler her yıl düzenli olarak yapılır. Çocuğunu bırakarak uzun yollara giderek işlerini yaparak geri dönerler. Mevsimlik göçler daha çok doğu bölgelerinden batıya doğru olmaktadır. Ailesiyle birlikte tarlalara ve iş yerlerine giderler iş bittikten sonra geri memleketlerine dönerler.

Mevsimlik göçler genelde işçiler tarafından yapılır. Bahar aylarının gelmesiyle beraber aileleriyle birlikte göç ederler. Marmara, Ege, Karadeniz, Akdeniz bölgelerine giderek soğan, pamuk, fındık, çay toplamaya giderler. Mevsimlik göçler 6 ay civarında sürmektedir. Mevsimlik göçler ortalama 6 ay sürmektedir. Çocuklar göçlerden etkilendiği gibi eğitimlerinden geri kalmaktadır.

Çocuklar evlerinden uzak kaldığı gibi okullarından uzaklardır. Derslerinden geri kalarak karnelerini alamadıkları gibi başarısızlıkla suçlanır. Eğitim alarak cahillikten kurtulamadıkları gibi atalarının yaşamlarını sürdürmek zorunda kalmaktadırlar. Mevsimlerin değişmesi ile beraber çalışma alanlarına büyük göçler yapılır. İlkbahar yaz aylarında doğu anadolu bölgesi göç verdiğinden nüfusunda azalma meydana gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu