Okul

İlkçağ’da Yunan Bilim Adamları

İnsanlar yeryüzünde yaşam bulmaları ile beraber bilime ve teknolojiye ilgi göstermişlerdir. İlk zamanlar gelişmiş olmamasıyla birlikte yeni şeyler keşfetmek ve onları kullanmışlardır. İlerlemeler bir anda olmayarak uzun yıllar boyunca devam etmiştir. Genelde buluşlar tesadüf sonucunda olarak insanlar bilgi sahibi oldular. Zamanların koşul ve ihtiyaçlarının karşılanması için çabalarda bulundular. Bilim sayesinde medeniyetler bilim insanı yetiştirmiş, yeni araştırmalar yapılmaya koyulmuşlardır.

Bilime yatkın olan insanlar yetiştirilerek daha çok araştırma yapılması istenmiştir. Bu sayede yeni buluşlar yapılarak bilime katkıları dokundu. Tarihte bilimin gelişmesine katkıda bulunan en önemli uygarlıklardan biri Yunanlılardır.

Homeros: Yunan uygarlığının gelenek, görenek ve inançları doğrultusunda araştırma yapmıştır. İlyada ve Odysseia destanlarını kaleme alarak günümüze taşınmasında emekleri olmaktadır.

Hesiados: Yunan uygarlığında ünlü şairlerden biridir. Önemli eserlerinden biri “Tanrının doğulu, İşler ve günler” adlı eserleridir.

Pisagor: Matematik alanında devrim yaratmıştır. Pisagor teoremi adındaki teori, “bir dik üçgenin kenarlarının karesinin toplamı, hipotenüsün karesine eşittir” ifadesini ortaya atan bilim adamıdır.

Arşimet: Suyun kaldırma kuvvetini bulmuştur. Günümüzde gemi gibi bir çok deniz taşıtının icadındaki ilhamı vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu